Preskoči na glavni sadržaj

Referendum – ZA ili PROTIV?


Vlast proistječe iz naroda – fundamentalna je postavka demokratskog društvenog poretka. I svaki onaj tko bi pokušao ili pokušava potkopati ili osporiti taj temelj demokracije, ma iz bilo kojeg razloga, makar i plemenitog, čini opasan i za svaku osudu postupak.

 Zašto ovo pišem?

 Kao građaninu ovu zemlje i izabranom zastupniku u Hrvatskom saboru, neprihvatljivo mi je i nezamislivo da u Hrvatskoj koja je članica Europske Unije i NATO-a, dakle u društvu zemalja koje se smatraju perjanicama demokratskih društava, nekom gradonačelniku ili načelniku može pasti na pamet ideja da zabrani prikupljanje potpisa za neku referendumsku inicijativu.

U kakvom mi to vremenu živimo? Kakvi nas to ljudi predstavljaju i upravljaju našom budućnošću? U ime kojeg to oni „prava“ smiju sprječavati pravo građana da sudjeluju u političkom životu države za čije funkcioniranje oni doprinose svojim radom?

Jedini odgovor koji mi je u mislima je to da se nositelji vlasti i moći boje onih koji su im dali povjerenje na izborima. Preziru svoje birače. Smatraju ih „neukom i nesposobnom ruljom“ koja ne može i ne smije sudjelovati u političkom životu i čija je jedina odgovornost u tom smislu na izborima zaokružiti njihovo ime i tako ispuniti formalnost demokratskog poretka.

Naime, za hrvatske političke elite, izbori su nužno zlo, a ne festival demokracije. Kada bi slučajno mogli, možda bi i ukinuli izbore.

I to svakim danom sve više pokazuju. Bez imalo srama, pomalo bijesni što se taj nesretni narod, ta „neuka i nesposobna rulja“ usuđuje pomisliti da bi oni odlučivali o smjeru i interesima države. I tako od početka osamostaljenja države Hrvatske.

Baš zbog toga, smatram da ne smijemo ostati slijepi i gluhi na ovaj očigledan prijezir vladajućih elita i s njima povezanih interesnih kasta koje pokazuju pokušajima da osujete, ograniče i zabrane pravo naroda da se izjasni kroz institut referenduma.

Ovakav izborni sustav, ovakav društveni poredak u Hrvatskoj ne može nas odvesti dalje od ruba provalije. Ako smatrate da sam u krivu, onda ne činite ništa.

Ako smatrate da u ovome što sam naveo ima istine, tada se borite i ne odustajte jer prevelika je cijena plaćena za slobodu i samostalnost naše domovine Hrvatske da bismo birali „manje zlo“. Birajmo uvijek i samo dobro!

Foto: Ilustracija, Facebook

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo